Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Aktuálně

Pavel Smutný moderoval konferenci Odvahou k úspěchu aneb Konec českého komplexu?

Podceňují se Češi zbytečně? Jsou úspěšní a snesou srovnání třeba se svými sousedy? Je nutné riskovat život, nebo je v poslední době stejně složité projevit odvahu ekonomickou? Na podobné otázky odpovídali panelisté konference „Odvahou k úspěchu aneb Konec českého komplexu?“ Akce proběhla ve Vlasteneckém sále historického Karolina u příležitosti letošního udělení Ceny Arnošta Lustiga dřívější disidentce Daně Němcové. Konference, kterou moderoval president Česko-izraelské smíšené obchodní komory a společník AKCCS Pavel Smutný, by měla nastartovat celospolečenskou diskusi věnovanou těmto důležitým tématům současnosti.

Libuše Šmuclerová, generální ředitelka vydavatelského domu Czech News Center, vysvětlila, že komplex znamená určitý mindrák a ono vysmívané „čecháčkovství“ je vlastně postoj, který nás baví. Zároveň jde podle ní o národní stereotyp, usnadňující nám život. Čecháčkovství tak podle ní vlastně znamená alibi pro naše chování a naše postoje. Vzhledem k tomu, že si v současnosti žijeme celkem pohodlně, nemáme k odvaze příliš mnoho příležitostí. Ale odvahou může být právě i dání všanc svého pohodlí a nezakrývání se čecháčkovským alibi.

Podle publicisty Jefima Fištejna je česká společnost celkově úspěšná, což se projevuje i nízkou českou mobilitou. Není k ní podle jeho slov důvod, odchází se totiž za lepším. „Poláci jsou schopni masové odvahy, to ale není český způsob. Důležité je mít v pravou chvíli alespoň jednoho hrdinu, který zástupně za celý národ vykreslí mravní kruh,“ uvedl Jefim Fištejn a připomněl například osudy Jana Husa, Jeronýma Pražského či Jana Palacha.

Do panelu se zapojila rovněž historička Lenka Rovná, prorektorka Univerzity Karlovy v Praze, která připomněla různé historické paralely, mluvila o T. G. Masarykovi či Josefu Pekařovi a v diskusi rovněž uvedla, že u studentů žádné komplexy nevidí. Ekonomický pohled přidal Miroslav Zámečník, který vyzval ke znovuvytvoření energie národního kapitálu a připomněl například českou jedinečnost v oboru elektronové mikroskopie.

V panelu vystoupil rovněž Pavel Kysilka: „Odvahu a statečnost musíme vždy dávat do kontextu s ambicí. Vyřčená ambice ještě nemusí být ale tou opravdovou, za kterou jste připraveni platit.“ Připomněl i to, že česká situace není jednoduchá, protože zdejší mindráky se projevují především při pohledu na západ, tedy do velmi úspěšného klubu.  „Úspěch národa dlouhodobě odpovídá jeho ambicím. A my jsme tak úspěšní, jak jsme ambiciózní,“ řekl Pavel Kysilka.

Podle Tomáše Pluhaříka, který pracuje pro společnost Deloitte a také vede společnost Humainn, není pak problém v tom, že si Češi nedokážou určitou věc představit, ale mají problém s její realizací a obávají se neúspěchu. Klíčem je tak právě podpora lidí v jejich myšlenkách i vlastním docenění se.

Právě k tomu vyzývá i Pavel Smutný, podle něhož je nejdůležitější lidi podporovat. „České selhání i česká výjimečnost, obojí je pravdivé. Buďme hrdí na svou minulost a pojďme dál. Buďme realisté a podívejme se na nás smířlivě a v celém komplexu,“ uzavřel setkání Pavel Smutný.

Záznam celé konference můžete vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=ae-KjhzWVRE&feature=youtu.be

 

JUDr. PAVEL SMUTNÝ

„Advokacie je jedna z vrcholných profesí, které zajišťují chod moderní společnosti.“

více

Aktuálně