Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

O AKCCS

Noblesa profesora Češky

V roce 1993 se tak zrodila advokátní kancelář CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ.

Profesor Zdeněk Češka, bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze, legenda české procesualistiky a spoluautor původního návrhu občanského soudního řádu, podle něhož se v novelizovaném znění stále postupuje, pracoval v tu dobu s doktorem Brunou. I on se ale nadchl myšlenkou svých dřívějších – a rovněž oblíbených – studentů. Rozhodl se, že jim pomůže. Alespoň v začátku a postupně se stáhne. O kultuře firmy a její provázanosti však mnohé říká to, že v kanceláři zůstal dodnes. V roce 1993 se tak zrodila advokátní kancelář CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ. Čekaly ji ale těžké začátky.

Tři advokáti nejprve pracovali jen s jednou sekretářkou, větší jejich firma nebyla. „Nejdříve jsme vydělávali na ni a také na nájem. Byl jsem v té době ještě na fakultě, a tak jsem měl jiný příjem,“ vzpomíná s úsměvem Jaromír Císař. Tehdy sídlili v pražské Pernerově ulici „Čekala nás dlouhá a těžká léta budování. Jen jsme investovali, neměli jsme žádnou prestiž a vlastně ani žádné významné příjmy. Ale drželi jsme spolu a věřili v budoucnost,“ říká na rovinu Pavel Smutný. Kancelář se ale záhy prosadila a začalo se jí ekonomicky výborně dařit.

Její první směřování určil zejména profesor Češka. Uměl a umí dokonale nahlédnout do myšlení soudců, a tak se logicky kancelář stala litigační. „My sami jsme se ale jako soudci chovat nemohli. Museli jsme za každou cenu hájit zájmy klienta a hledat nejlepší cesty, kterak se dobrat práva. S vědomím, že roli mnohdy hrají spíše vztahové věci než právo. Nikdy jsem se ale nedostal do situace, že bych zastupoval nehodné,“ říká profesor Češka. „Vždy jsme si také uvědomovali, že jednou z povinností advokátní kanceláře je výchova mladých advokátů. Z toho jsme nikdy neslevili,“ dodává. 

O AKCCS