Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

O AKCCS

Z fakulty podnikateli

„Zajímali jsme se o politiku a o vše nové, co se tehdy dělo. Nechtěli jsme zůstat stranou.“

Jaromír Císař se začátkem devadesátých let věnoval zejména právním dějinám, Pavel Smutný spíše mezinárodním vztahům a organizacím. „Zajímali jsme se o politiku a o vše nové, co se tehdy dělo. Nechtěli jsme zůstat stranou,“ vzpomíná Jaromír Císař. „Jasně jsem si uvědomoval, že chci naplno pracovat, ale přitom zůstat naprosto svobodný a nezávislý,“ dodává Pavel Smutný.

Platformou pro jejich práci se měl stát Institut pro studium demokracie. V rodícím se tržním prostředí ale bylo jasné, že i na takovouto osvětu a záslužnou činnost potřebují peníze. „Řekli jsme si: Jsme právníci, k penězům přijdeme nejrychleji tak, že si založíme vlastní kancelář,“ popisuje Jaromír Císař a jeho slova potvrzuje i Pavel Smutný. Od začátku si představovali, že vybudují exponovanou a vlivnou firmu, její úspěch ale předčil i jejich očekávání.

Krátce po Sametové revoluci poskytovali právní služby nejen advokáti, ale také komerční právníci. Právě těmi Jaromír Císař a Pavel Smutný v prvních letech byli. Nejprve založili společně s bývalým předsedou Nejvyššího soudu a akademikem Otomarem Bočkem, který se podílel i na takzvaných rehabilitačních procesech, firmu Juris Consult. Doktor Boček ale bohužel záhy po založení kanceláře zemřel. „Nevěděli jsme, jak s tou smutnou a nepříjemnou událostí naložit. Bylo nám 32 let a potřebovali jsme k sobě někoho zkušeného. A vzpomněli jsme si na svého nejoblíbenějšího profesora,“ usmívá se Pavel Smutný. 

O AKCCS